Ziņu arhīvs

ES Vides aģentūras pētījums liecina: gaisa piesārņojums kaitē bērniem!

2023 04 25

Lai gan daudzas Eiropas pilsētas cenšas uzlabot gaisa kvalitāti, piesārņojuma līmenis joprojām ir augsts. Kā liecina ES Vides aģentūras dati, tas rada problēmas jo īpaši nepilngadīgajiem.

Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras (EVA) ziņojumiem gaisa piesārņojums, ko rada cietās daļiņas, ne tikai ievērojami palielina pusaudžu saslimšanas risku vēlākos dzīves gados. Vēl sliktāk, ka Eiropā vien augstā cieto daļiņu koncentrācija katru gadu izraisa vairāk nekā 1200 nepilngadīgo priekšlaicīgu nāvi.

Kopenhāgenā bāzētā ES aģentūra norāda, ka ir jādara vairāk, lai aizsargātu bērnu veselību no gaisa piesārņojuma negatīvās ietekmes. Neraugoties uz uzlabojumiem pēdējos gados, daudzās valstīs dažādu piesārņojošo vielu līmenis joprojām pārsniedz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteiktās robežvērtības, īpaši Centrāleiropā un Itālijā. Galvenais smalko putekļu piesārņojuma iemesls ir kurināmā, piemēram, akmeņogļu, sadedzināšana apkurei un rūpniecībā.

Papildus augstajam cieto daļiņu līmenim vides aģentūra norāda, ka arī ozona un slāpekļa dioksīda līmenis joprojām ir pārāk augsts. Tas īpaši kaitē bērniem un jauniešiem, jo šīs iedzīvotāju grupas ir īpaši jutīgas. Iemesls tam ir orgāni un imūnsistēma, kas vēl tikai attīstās.

Jāveic risinājuma pasākumi

EVA izpilddirektors Hanss Bruyninckx tagad aicina aizsargāt no slikta gaisa visus eiropiešus, bet jo īpaši bērnus. Vienkāršā valodā tas nozīmē, ka jāturpina pastiprināt ES, valstu un vietējā līmeņa pasākumi, "lai aizsargātu mūsu bērnus, kuri paši sevi nevar pasargāt".

Saskaņā ar EVA aplēsēm pašlaik gaisa piesārņojums katru gadu izraisa vairāk nekā 1200 priekšlaicīgu nepilngadīgo nāvi 32 dalībvalstīs, kurās bez 27 ES valstīm ir arī Šveice, Norvēģija, Islande, Lihtenšteina un Turcija.

"Mēs nevaram uz bērniem raudzīties kā uz maziem pieaugušajiem, kad runa ir par vides riskiem un gaisa piesārņojumu," teica EVA eksperts Gerardo Sančess. Piemēram, viņiem ir ātrāka elpošana, viņi vairāk elpo caur muti, atrodas tuvāk zemei un sver mazāk. Turklāt viņu bioloģija ir atšķirīga, un atšķiras arī veids, kā viņi tiek pakļauti gaisa piesārņojumam. Visi šie faktori var radīt ļoti nopietnas sekas veselībai, tostarp samazinātas plaušu funkcijas, astmu un alerģiju.

Lai labāk aizsargātu bērnus, ir svarīgi samazināt gaisa piesārņojumu tā rašanās vietā, t. i., satiksmē, rūpniecībā un apkurei, teica Sančess. Labs pasākums, piemēram, ir arī pievērst uzmanību gaisa kvalitātes uzlabošanai skolu un bērnudārzu apkārtnē, piemēram, izmantojot vairāk zaļo zonu.

Cerību stariņi dažās pilsētās

Augsta piesārņojuma līmeņa problēmas galvenokārt skar pilsētas. Tomēr dažviet ir arī cerību stariņi: saskaņā ar jaunākajiem 375 Eiropas pilsētu salīdzinošajiem rādītājiem, kas liecina, ka, mērot cieto daļiņu piesārņojumu, vistīrākais gaiss Eiropā ir Faro Portugālē un Ūmeo un Upsalā Zviedrijā.

Kopumā vides eksperti Vāciju vērtē atšķirīgi atkarībā no piesārņojošās vielas: Attiecībā uz cieto daļiņu piesārņojumu Vācijas Federatīvā Republika ir analizēto valstu vidū. Savukārt attiecībā uz slāpekļa dioksīdu, ko galvenokārt rada autotransports, Vācija ir viena no sliktākajām valstīm lielā satiksmes intensitātes dēļ.

Lai gaiss būtu patiešām tīrs, vēl ir tāls ceļš ejams. Tomēr jūs varat dot nelielu ieguldījumu svaiga gaisa nodrošināšanā savās mājās, izmantojot EASTCON gaisa attīrītāju.

Avots: https://www.tagesschau.de/ausland/europa/luftverschmutzung-147.html


0001_lv_1682426169-1577c855f104986f5651b300df10e9b3.jpg